Sombor, grad bogate kulturne baštine, čuvar tradicije i negovatelj raskošne istorije. U njemu su mnogi umetnici i književnici pronašli inspiraciju za stvaranje svojih najistaknutijih dela. Simbol Sombora je i fijaker, koji i danas promiče gradskim jezgrom i čeka putnike na fijaker placu, podsećajući na tradiciju minulih vremena i čuvene pesme posvećene našem gradu. Sombor je nadaleko poznat po svom zelenilu, tačnije po bođošima, koji su doneseni iz doline Misisipija još 1903. godine, te sa pravom nosi epitet najzelenijeg grada Evrope. Tome doprinosi i činjenica da se na teritoriji grada nalazi i zaštićeno područje SRP „Gornje Podunavlje” poznato i kao „Evropski Amazon”, koji je deo dva UNESCO Rezervata Biosfere i predstavlja utočište najveće populacije ritskog jelena u Srbiji, te stanište crne rode i orla belorepana.
Polazak grupe u 08:00 h, vožnja autoputem ka Bačkoj Palanci sa usputnom pauzom radi osveženja. Odlazak do ergele Karađorđevo, oaza za ljubitelje konja i prirode. Osnovana 1885. godine, ova atraktivna destinacija danas funkcioniše kao deo vojne ustanove Morović i nudi bogatstvo sadržaja, uključujući hipodrom, Muzej ergele i restoran. Pored ergele, u blizini se nalazi specijalni rezervat prirode Karađorđevo, što čini ovo mesto savršenim za sve ljubitelje prirode i avanture.
Ergela Karađorđevo započela je svoju priču 1885. godine pod okriljem Austrougarske monarhije. Povoljan geografski položaj, blizina Dunava i slatinasto zemljište bili su idealni za uzgoj konja. Prvobitno, ergela je služila kao ustanova za odgoj ždrebadi iz mađarske ergele Međohđeš, koje su se odgajale godinu dana pre nego što su se vraćale u Mađarsku za vojne svrhe. Poznata po uzgoju konja nonijus rase, ergela je igrala ključnu ulogu u poljoprivredi i vojsci sve do 1921. godine, kada je prešla u vlasništvo države Srbije i dobila ime Ergela Karađorđevo.
Slobodno vreme za individualno razgledanje, za jahanje, vožnju fijakerom ili jednostavno uživanje u prirodi.
Nastavak putovanja do Sombora. Obilaza grada, pešačka tura: Razgledanje kreće sa trga Republike i vodi ka centru grada, ulicom pored Muzeja podunavskih Švaba, pored galerije poznatog slikara Milana Konjovića, Ćelavog trga, glavnom pešačkom ulicom kralaj Petra I u kojoj se nalaze sve značajne istorijske znamenitosti, Gradska kuća, crkva Sv.Đorđa, kuća Laze Kostića, spomenik lazi Kostiću...
U okviru obilaska preporučujemo posetu Županiji, kustos ovog zdanja oduševiće Vas pričom o burnoj istoriji Sombora i okoline. Nakon razgledanja slobodno vreme za individualne aktivnosti.
Manifestacija Somborski kotlić održava se svake godine na trgu Svetog Trojstva u Somboru. Na XXVIII Somborskom kotliću se kuvaće preko 230 paprikaša.
TO grada Sombora i ove godine je organizuje izložbeno prodajnu manifestaciju "Ulica starih zanata" u glavnoj ulici Kralja Petra I.
Mali privrednici, proizvođači unikatnih rukotvorina, čija se delatnost svrstava u stare zanate, iz Srbije i regiona okuplja se u Somboru. Izložba je posetiocima dostupna od 10 časova pre podne, pa do kasnih večernjih sati uz prigodan muzičko-zabavni program.
Program manifestacije
• 9:00 Ulica starih zanata
• 19:00 27. Somborski kotlić
• 19:30 Paljenje prve vatre
Muzički program
• 19:30-20:30 Tamburaški ansambl Zanatski i Zoran Bugarski Brica
Polazak u večernjim satima. Dolazak u Beograd u kasnim večenjima satima. Kraj programa.
CENA ARANŽMANA: 2500,00 DIN
Komentari
Nema komentara za ovaj proizvod. Morate biti prijavljeni kako bi poslali komentar!
Prijavi se